Home / Leke Tedavisi / C02 Lazerle Cilt Yenileme

C02 Lazerle Cilt Yenileme

Cilt Lekelerinin Çeşitleri
Lazer leke tedavisiPigmente lezyonlar: Epidermal pigmente lezyonlar: Lentigolar, kafeola lekeleri, çiller, nevosellüler nevüs, nevus spilus, seboreik keratoz, pigmente aktinik keratoz sayılabilmektedir.

Dermal pigmente lezyonlar: Mavi nevüs, ota nevüs, ito nevüs, dermal ve epidermal pigment, kompound nevüs, postinflamatuar hiperpigmentasyon, melazma

Güneş lekeleri : Özellikle güneş koruyucu kullanmadan uzun süreli güneşe maruziyetde ve bazende süreden bağımsız olarak güneş lekeleri oluşabilir. Cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar,dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Gebelik lekeleri (Melasma): Her nekadar adı gebelik lekesi de olsa erkeklerde de gözükebilmektedir. Kullanılan doğum kontrol hapları, hormonel yapıları nedeniyle ve hamilelik sırasındaki hormonal değişimler, stres, prikolojik faktörler, melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir, melanindeki çoğalma ile birlikte güneşe en çok maruziyet gösteren yanak, alın ve çene gibi bölgelerde keskin sınırlı lekeler oluşabilir, melasma genetik yatkınlıkla birlikte hamileliklerde yeniden ortaya çıkabilmektedir.

Çiller: En çok güneşin daha fazla etki gösterdiği yanak, burun, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahve rengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma ya da hafifleme gösterirler.

Mantar hastalıkları : Bazı mantar enfeksiyonları, mantar hastalıkları ciltte lekelenmelere yol açabilir.

Cafe au lait (kafeola) lekeleri: Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir, boyutları çeşitlilik gösterebilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler veya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir.

Alerjik reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya topikal denilen (bölgesel) sürülen bazı krem tarzı ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık ve alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

Lazer ile Leke Tedavisi
Bu amaçla bir çok lazer kullanılmaktadır. Kliniğimizde Q Switched Nd Yag lazer, Karbondioksit lazer ve Erbium Lazer kullanılabilmektedir. Her cilt lekesi tipi için ayrı bir lazer tedavisi gerekmektedir.

C02 Lazerle Cilt Yenileme

Güneş her ne kadar bizler için eşsiz bir yaşam ve bakım kaynağı olsa da ozon tabakasındaki incelme sonucu yararlı olduğu kadar zararlı etkilerine de maruz kaldığımız bir etken. Güneşin, özellikle hassas ciltlerde lekelere yol açtığı, cilt kanseri üzerinde de önemli bir etkisi olduğu da bilinmektedir. Ne var ki cilt lekeleri vücudun korunma mekanizmalarından biridir. Gereğinden fazla güneş ışığına maruz kaldığında kendisini koruyabilmek için melanin salgılayan cildimiz, bu salınım sonrasında lekelenmeye sebep olur.

Günümüzde c02 lazerle leke tedavisi mümkündür. C02 lazer sayesinde yeterli derinliğe inilebilmekte ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

C02 Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Uygulanır?

C02 lazerin özelliği bir süzgeç mantığı ile çalışmalıdır. Eski yöntemlerin aksine yüzün tamamına değil bir bölümüne uygulanan fraksiyonel lazer, dokuların bir kısmına uygulanmaktadır. Bu sayede sağlam kalan dokular, lazer ile buharlaştırılan dokuları hızlı bir biçimde iyileştirmekte ve toparlayabilmektedir. Bu sayede tüm dokuların iyileşme süreci de önemli ölçüde kısalmaktadır.

Tedavi Sonrasında Süreç Nasıl Gelişir?

C02 lazerle tedavi sonrasında sadece ciltte küçük çaplı kabuklanmalar oluşmaktadır. Bu sürecin ardından tedaviyi gören kişiler hızlı bir şekilde sosyal hayatlarına geri dönebilmektedirler.

Not: Bu web sitesindeki Tüm bilgilendirme ve materyaller Herhangi bir hastalığa teşhis veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır,
Profesyonel Tıbbi Tavsiye İçin Kaynak Olarak Kullanılmamalıdır. Bu Sitedeki Bilgiler Sağlık Bakanlığı Tarafından Değerlendirilmemiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

About Clinic Estetik

Ayrıca Kontrol Edin

Fotona Leke Çil Tedavisi

Fotona Lazerle Leke Tedavisi Estetikte çözümü en zor olan sorunlardan biri lekelerdir. Güneş lekesi, Gebelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.