Home / Lazer Uygulamalar / Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Sıklıkla görülen el ve ayak rahatsızlıkları arasında tırnak mantarları gelmektedir. Tırnak mantarları çeşitli sebepler sonucunda kişilerde oluşum gösterebilir. Tırnak mantarları koku, kaşıntı gibi rahatsız edici etkilere sahiptir. Aynı zamanda görüntü açısından da kişileri rahatsız etmektedir. Özellikle erkeklerde bayanlara oranla tırnak mantarı oluşumu daha fazladır. Bu durumdan kurtulmak için etkili yöntemler arasında lazerle tırnak mantarı tedavisi gelmektedir. Lazer tedavisi sonucunda tırnak mantarı geçebilir ya da azalmalar görülebilir.

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavi Süreci:

Muayene sonucunda tırnak mantarı teşhisi konulan hastalarımıza etkili tedavi yöntemlerinden olan lazerle tırnak mantarı tedavisi önerilmektedir. Lazerle tırnak mantarı tedavisi hastanın durumuna göre 4 ya da 6 seans şeklinde yapılmaktadır. 4 haftalık aralıklarla yapılan lazer tedavisinde seanslar yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Uygulama tamamen tırnak üzerinde lazer ışınlarıyla yapılmaktadır. Uygulama sırasında çok hafif bir ağrı hissedilebilir.

Oluşabilecek bu ağrı lazerle tedavi sırasında yapılan ısıtma işleminden kaynaklanabilmektedir. Korkulacak bir durum söz konusu değildir. Ayrıca bunların dışında herhangi bir yanık, tırnakta hasar gibi durumlar oluşmamaktadır. Seanslar sonucunda tırnak mantarlarında azalma görülmektedir. Lazerle tırnak mantarı tedavisi hastaların günlük yaşantılarına olumsuz bir etki yapmamaktadır.

Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikoz şeklinde de adlandırılan tırnak mantarı, tırnak yüzeyinin alt kısmında oluşan, genelde sarı ve beyaz renkli görünümü olan bir enfeksiyondur. Verdiği fiziksel zarar dışında kötü görüntüsü ve kokusu sebebiyle hastanın psikolojisini de olumsuz etkilemekte, tedavi edilmediği takdirde kişilere özgüven kaybı yaşatabilmektedir. Tırnak hastalıkları içinde en çok rastlanılan mantarlar ile oluşan tırnak enfeksiyonlarıdır. Tırnak mantarı, tırnak hastalıkları kategorisinin aşağı yukarı %50’sini oluşturmaktadır. Bir mantar türü olan dermatofitler deri, saç ve tırnakta bulunmaktadır. Uygun koşulları bulunca onikomizkoz denilen tırnak mantarı enfeksiyonuna yol açabilmektedirler. Hastaların en fazla şikayet ettikleri konu kötü bir görünümdür, yalnız esas problem tırnağın plak kısmını tutan bir enfeksiyon olmasıdır. Bu enfeksiyon ilerleyici ve bulaşıcıdır.

Tırnak Mantarı Neden Olur? Risk Faktörleri Nelerdir?

Tırnak mantarı basitçe bulaşabilen bir hastalıktır, bu yüzden toplumda sıkça görülür. Sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu halde tırnak mantarları senelerce hiçbir acı vermeden sürebilir, bundan dolayı da çoğu zaman ciddiye alınmazlar. Araştırmalara göre, 70 yaşına ulaşmadan önce insanların yarısı en az bir kere ayak mantarıyla karşılaşmaktadır. Ayak mantarı enfeksiyonu da, tedavisi daha zor olan tırnak mantarı problemine yol açabilmektedir. Ayak baş parmağı tırnağı diğer tırnaklara göre hastalığa daha yatkındır ve tırnak mantarı en fazla ayak baş parmağında görülür. Aşağıdaki grupta bulunanlar tırnak mantarına yakalanma açısından daha yüksek risk altındadır: 55 yaşın üzerindekiler Sporcular, atletler, yüzücüler daha doğrusu derli toplu spor yapıp ortak duş alanlarını kullananlar Dolaşım sistemi sorumluluğu olanlar Bağışıklık sistemi zayıf olanlar Diyabet hastaları Erkekler (kadınlara oranla daha yüksek risk altındadır) Sporcu ayağı yani ayak mantarı olanlar Aşırı terleme problemi yaşayanlar Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına sahip olanlar Bu hastalığa genetik yatkınlığı olanlar Ayak travmaları bilhassa de yenidenlayan travmalar yaşayanlar

– Sıcak ve ıslak ortamlar tırnak mantarının gelişmesi için elverişli ortamlardır. Uzun süre giyilen, ayağı terleten botlar ve ayakkabılar da mantar için makul koşulları oluşturur.

– Hernet beraber kullandığı mekanlar, bilhassa nemli ve sıcak ortamlar bu enfeksiyona makul bir zemin hazırlamaktadır.

– Yüzme havuzları, ortak kullanılan hamam, sauna, duş, banyolar tırnak enfeksiyonlar ının bulaşmasında rol oynayan mekanlardır.

– Sterilize edilmeyen aletler ile yapılan manikür ve pedikür prosedürleri de diğer enfeksiyonlar gibi tırnak mantarının bulaşmasına neden olabilmektedirler.

– İşleri gereği elleri genelde ıslak olan kişiler (bulaşıkçılar veya derli toplu ev temizliğine gidenler) tırnak mantarına daha yatkındır.

– Bazen aynı aileden çok sayıda kişide tırnak mantarına rastlanabilir. Bu durum ailenin havlu gibi eşyaları ortak kullanmalarından kaynaklanmaktadır.

– Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve sigaranın olumsuz etkileri de tırnak mantarının nedenleri olarak gösterilebilir.

TIRNAK MANTARI BELİRTİLERİ

Tırnak mantarı bulguları tipik özellikler göstermiştir. Öncelikle sarı-yeşil, kahverengiye çalan renk değişimleri dikkati çeken bulgularındandır. Ayrıca onikolizis denen, tırnağın tırnak yatağından ayrılması, tırnak kalınlaşması, tırnakta gevreklik ve matlık, tırnaklarda pullanma bulgular arasındadır. Tırnak ağrısı da sık karşılaşılan bulgulardandır.

tırnak mantarı çözümü

Kısaca belirtileri toparlarsak:

Tırnakta kalınlaşma Kırılgan ve hassas tırnak Tırnağın yatağından ayrılması Tırnağın biçiminin bozulması Aşırı soluk ve cansız görünen tırnak Tırnağın renginin değişmesi (beyaza ve sarıya geçen renkleri alması) Tırnakta acı ve ağrı hissi Rahatsızlık olan bölgede koku

Tırnak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Tırnak mantarı bulaşıcıdır. Özellikle birbiriyle yakın ilişki içerisinde olan kişilerde bulaşma olasılığı daha yüksektir.

Lazer tedavisi: Kliniğimizde de uygulanan bu tedavi tekniğinde amaç, lazer ışınlarının yüksek ısı ile mantarların yok edilmesine destek olmasıdır.

Lazer tedavisinin tırnak mantarı tedavisinde avantajları nelerdir?

Öncelikle belirtilmelidir ki, hangi teknik ile olursa olsun tırnak mantarı tedavisi uzun ve zAhmetli bir süreçtir. Dikkat edilmediği sürece yeniden etme olasılığı da fazladır. Tek başına lazer tedavisi ile tek başına ağızdan ilaç tedavisi kullanılması karşılaştırıldığında genelde aynı düzeyde aktivite bulunmaktadır. Fakat lazer tedavisine yukarıyada verilen tekniklerin ilki eklenince başarı şansı daha yüksek olmaktadır. Çünkü mekanik teknikler ile tırnak inceltilince lazer ışını daha derine inebilmektedir. Ağızdan kullanılan mantar ilaçlarının önemli yan etkileri olabilmektedir. Özellikle karaciğer fonksiyonlarına olumsuz etkisi, diğer ilaçlar ile güçlü etkileşimleri vardır. Lazer ile mantar tedavisinin üstünlükı ağızdan tedavisi alması sakıncalı kişilerde, yaşlılarda, çocuklarda, karaciğer problemi olanlarda rahatça kullanmak mümkün.

 

Not: Bu web sitesindeki Tüm bilgilendirme ve materyaller Herhangi bir hastalığa teşhis veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır,
Profosyonel Tıbbi Tavsiye İçin Kaynak Olarak Kullanılmamalıdır. Bu Sitedeki Bilgiler Sağlık Bakanlığı Tarfından Değerlendirilmemiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

About Clinic Estetik

Ayrıca Kontrol Edin

Co2 Lazerle Cilt Soyma

Co2 Lazerle Cilt Soyma Cilt lekelerinin zaman içerisinde tamamen yok olması çoğu zaman mümkün olmamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.