Home / Tamamlayıcı Tıp / Akupunktur

Akupunktur

Akapunktur

Bilimsel bir tedavi yöntemi olan akapunktur, vücudun belirli noktalarına iğneler batırılması ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi birçok sağlık problemine iyi gelebilmektedir. Akapunkturun kullanıldığı ve iyi geldiği alanları açıklayacak olursak:

Akupunkturun İyi Geldiği Alanlar :

Organların fonksiyonunu yitirmesinden kaynaklanan sağlık problemlerinde buna müdahale adına yapılan bir tedavidir. Bu alanda oldukça etkili bir unsurdur.
– Sıklıkla hasta olan ve stres problemi üst düzey olan insanlara uygulanabilir. Çünkü akupunkturun stres dayanıklılığını arttırma ve hastalıklara direnç sağlama gibi bir etkisi bulunmaktadır.
–  Zayıflama için en etkili yöntemlerden biri akupunkturdur. Çünkü açlık hissine karşı bir etkisi bulunmaktadır ve zayıflamaya yardımcı olur.
Kronik ağrılar için bir tedavi yöntemidir. Beyindeki ağrı kesici sıvılarını harekete geçirir ve etkili bir tedavi sağlar.
Alerjileri kontrol etmek için kullanılan  etkili bir yöntemdir.

Akapunktur  yoğunlukla   obezite tedavisinde  uygulanmaktadır. Ülkemizde en çok uygulanan yöntemi de budur. Akupunktur diğer kullanım alanları yanında  en etkili bu alanda faaliyet göstermektedir.

Ayrıca, Akupunktur her doktorun yapabildiği bir tedavi yöntemi değildir. Bunu yapabilecek insanların mutlaka akupunktur uygulama belgesinin olması gerekmektedir. Yoksa estetik cerrahi hekimleri bile bu tedaviyi uygulayamazlar.

Akupunktur tedavisi ile kaybolan kilolar yeniden geri alınır mı?

Kiloların geri alımı konusu söz konusu değildir. Çünkü hangi teknik olursa olsun yapılan yanlış, genellikle kiloların verilmesinin geçici bir süreç için olduğu inancıdır. Önemli olan nokta verilen kilolardan sonra vücudu yeni durumuna adapte etmek ve alıştırmaktır. Bu da ‘’koruma tedavisi’’ dediğimiz uygulama ile gerçekleşmektedir. Kişilerin vermiş oldukları kiloların miktarı ile orantılı bir ‘’koruma programı’’ uygulanmaktadır. Yeni kilosuna vücut adeta alıştırılıyor ve bunu uygulayan kişiler şok biçiminde kiloları geri almamaktadır.

Akupunktur tedavisinin ya da programının yan etkileri var mıdır?

Vücuda dışardan herhangi bir kimyasal madde verilmediği için netlikle doğal bir tedavi tekniğidir ve hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulanmadığı üç durum vardır:
1.Emziren anneler (ilk 6 ay)
2.Radyoterapi ve kemoterapi görmekte olan kanser hastaları
3.Kalbine pace-maker (kalp pili) takılmış olan kişiler.
Bunların haricinde herkese uygulanabilir.

Akupunktur tedavisini kimler uygulayabilir? Sağlık Bakanlığı’nın bu hususta bir kontrol ve yaptırım uygulaması var mı?

Türkiye’de akupunktur tedavisi uygulayabilmek için ilk önce Tıp ya da Diş Hekimliği Fakültesi mezunu ‘’doktor’’ olmak gereklidir. Fakat Sağlık Bakanlığı buna da bir kural ve uygulama getirmiş durumdadır. Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş olan ‘’Uygulama  Yetki Belgesi ve Sertifikası’’ bulunan doktorlar bu uygulamayı yapabilirler.

Akupunktur uygulamasında yaş sınırlaması var mıdır?

Akupunktur tedavisi tamamıyla doğal, kimyasal madde içermeyen bir uygulama olduğu için her yaşta uygulanabilir.

Akupunktur tedavisinin yan etkisi var mıdır?
Hijyenik  kurallar kapsamında yapılan tedavilerin hiçbir yan etkisi yoktur.

Akupunktur seansları neye göre değişiklik gösterir?
Yaşa, cinsiyete ve şahsa göre tedavilere cevap değişiklik göstermektedir. Unutulmamalıdır ki her organizma birbirinden farklı bir yapıya sahiptir. Ancak, çok genel olarak söylenebilir ki, hastalığın kişide süreğenleşmesi geçen süre ile alakalı olduğu için, hastanın yaşının ufak olması ve erken teşhis bu hususta üstünlük sağlamaktadır.

Akupunktur ile kısırlık tedavisi de yapmak mümkün mü?
Akupunktur tedavisi, bütün tetkikleri yapılmış, gebe kalmak için bütün tedavi metotları (tüp bebek, mikroenjeksiyon vs.)denenmiş ama sonuç alınamamış, herhangi bir yapısal sorunu (tüplerin tıkalı olması vs.) olmayan kişilere, çocuk sahibi olmak için uygulanabilir. Bu alternatif tedavi metodu, en son tercih olarak, kesinlikle denenmelidir. Tüm doğada olduğu gibi, insan bedeninde de bir enerji dengesi vardır. Bu dengenin yeniden düzenlenmesi esasına dayanan akupunktur tedavisi ile alınmış pozitif sonuçlar küçümsenmeyecek kadar fazladır.

 

Not: Bu web sitesindeki Tüm bilgilendirme ve materyaller Herhangi bir hastalığa teşhis veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır,
Profesyonel Tıbbi Tavsiye İçin Kaynak Olarak Kullanılmamalıdır. Bu Sitedeki Bilgiler Sağlık Bakanlığı Tarafından Değerlendirilmemiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

About Clinic Estetik

Ayrıca Kontrol Edin

Sülük Tedavisi Malatya

Sülüğün Tıbbi Etkileri Hastalıklarda tedavi edici özelliği bulunan sülüklerin Hirudo Medicinalis ve Hirudo Verbana türlerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir