Home / Tamamlayıcı Tıp / PROLOTERAPİ

PROLOTERAPİ

PROLOTERAPİ NEDİR

Proloterapi: Proliferatif ve irritan hipertonik solüsyonların (dekstroz vs.) vücuda enjekte edilmesi, oluşan enflemasyona karşı bedenin iyileştirici bir savunma esasına dayanır. Enjeksiyonlar genelde zedelenmiş ve aşınmış tendon, ligament ve eklemlere yapılır.

“PROLOTERAPİ”

Proloterapi; proliferatif irrotan hipertonik solüsyonlarının vücuda enjekte edilmesiyle birlikte o bölgedeki edinsel oluşan enflamasyona karşın iyileştirici savunmasıdır. Genellikle arızalanmış, zedelenmiş, aşınmış veya orijinal yapısı bozulan tendon, ligament ve eklemlere yapmaktadır. Böylelikle eklem, kas ve tendon kas ağrıları ve ağrıya neden olan bozuk yapıları tedavi edilir. Vücuda enjekte edilen proliferatif maddeler eklemlerde ve tendonların kaslarla birleşme noktalarına ve kasların kemiğe yapışabileceği yerlerde fibra-aseöz enthesis bir süreç başlatmaktadır. Bu tedavideki amaç ağrıyı geçirmek değil, ağrıya neden olan patolojinin düzeltilmesidir.

PROLOTERAPİ NASIL ETKİ ETMEKTEDİR?

Proloterapi hipertonik, proliferatif ve irritan maddelerin eklemlere tendonlara, ligamentlere enjekte edilmesidir. Hastadan iyi bir anamnez alınarak iyi bir muayeneden sonra tanıyı koyarak problemli bölgeye proliferatif maddesi enjeksiyonları yapılır. Hastalığın ağırlığına kronikleşmesine ve ve tamir mekanizmasına yeterliliğine bağlı olmakla beraber çoğunlukla uygulamanın üçüncü haftasından sonra klinik düzelmelerin görüldüğü ve semptomların kaybolduğu görülmektedir.

Ayrıca eklem aralarının daraldığı ve diz protezi önerilen problemlerin radyolojik takiplerindeki kıkırdak dokusunun yeniden tamir edildiği ve eklem hareketini arttığı ve radyolojik düzelmeler saptanmıştır. Proloterapi morfolojik değişimlerin olduğu Epikondilit Artroz, nekroz, avaskuler ve benzeri gibi kronik ve ağır tablolarda başarılı olduğu görülmektedir. Ploroterapi  uygun klinik ortamlarda yapılmaktadır. Ploroterapinin yan etkilerinden bazıları da şu şekildedir;

Eklemlerde kireçlenme, aşınma ve eskimeleri

Kronik baş ağrıları, migren, kifoz, tekrarlayan bel ağrıları, ayak, bilek burkulmalar gibi etkiler görülebiliyor.

 

 

 

Not: Bu web sitesindeki Tüm bilgilendirme ve materyaller Herhangi bir hastalığa teşhis veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır,
Profesyonel Tıbbi Tavsiye İçin Kaynak Olarak Kullanılmamalıdır. Bu Sitedeki Bilgiler Sağlık Bakanlığı Tarafından Değerlendirilmemiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

About Clinic Estetik

Ayrıca Kontrol Edin

Sülük Tedavisi Malatya

Sülüğün Tıbbi Etkileri Hastalıklarda tedavi edici özelliği bulunan sülüklerin Hirudo Medicinalis ve Hirudo Verbana türlerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.